content_copy
top of page

Jaki podnośnik nożycowy hydrauliczny do warsztatu ?

Zaktualizowano: 9 kwi


Jaki podnośnik nożycowy wybrać?
Jaki podnośnik nożycowy wybrać?

Podnośnik nożycowy może okazać się bardzo ciekawą alternatywą dla podnośnika nożycowego.

Pewnie zastanawiasz się dla kogo i do czego taki typ podnośnika się nadaję. Otóż można go wykorzystać do praktycznie każdej dziedziny mechaniki samochodowej, wszystko zależy od rodzaju podnośnika.


Rozróżniamy podnośniki :

- Podnośniki niskiego podnoszenia ( maksymalna wysokość podnoszenia 1-1.2m )

· W tym rodzaju podnośnikach najczęściej występuję opcja mobilna, co to znaczy? Oznacza to, że podnośnikiem w pozycji złożonej możemy się przemieszczać


NASZA RADA: Zapytaj sprzedawcę czy z podnośnikiem znajduję się zestaw do przemieszczania się.
- Podnośniki wysokiego podnoszenia ( maksymalna wysokość podnoszenia 1,5-2m)
· Są to podnośniki które można montować bezpośrednio na posadzce bądź do zabudowy wewnątrz.

Zabezpieczenie podnośnika, rodzaje.

Podnośniki dopuszczone do sprzedaży w Polsce, które posiadają dokumenty CE wyposażone są w systemy zabezpieczające przed niekontrolowanym opuszczeniem windy.



Jakie rozróżniamy zabezpieczenia:

·- Zapadki bezpieczeństwa – jest to najstarsza oraz najbardziej spopularyzowana metoda zabezpieczająca podnośnik przed niekontrolowanym zjazdem na dół. Zapadki bezpieczeństwa w unoszącej się nożycy zaskakują w specjalnej szynie która wspawana jest na postawie podnośnika.

Odbezpieczanie takich zapadek może odbywać się ręcznie – za pomocą linek oraz automatycznie – za pomocą elektromagnesów bądź powietrza.

Zdjęcia przedstawione wyżej to model TDY-3010


NASZA RADA: Sugerujemy pominięcie podnośników nożycowych wyposażonych w zapadki mechaniczne z odbezpieczaniem za pomocą linki i powietrza. Są one kłopotliwe i uciążliwe w użytkowaniu podnośnika.

- Hydrauliczne zabezpieczenie – jest to jedna z najnowszych metod zabezpieczenia podnośników, wykorzystywana głównie w podnośnikach nożycowych. Rozwiązanie te oparte jest na hydraulicznym zabezpieczeniem głównego układu hydraulicznego.

Podnośnik zaopatrzony jest w dwa niezależne układy hydrauliczne. Jeżeli jeden układ przestaje pracować to jego zadanie przejmuję drugi – zabezpieczający.


NASZA RADA: System hydrauliczny posiada wiele zalet i jest bezpieczny w użytkowaniu. Zaletą tego rozwiązania jest podnoszenie i opuszczanie podnośnika na dowolną wysokość ( w podnośnikach z rozwiązaniem „mechanicznych zapadek” zabezpieczenie występuję co 15-20cm ).

Podnośnik do zabudowy, nadposadzkowy czy mobilny?

Odpowiedź jest bardzo ciężka i każdy mechanik musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.

Nie zostajesz jednak sam z wyborem. Przez ponad 12 lat sprzedaliśmy setki podnośników, podpowiemy jakie konkretne specjalizacje wybierały rodzaje podnośników nożycowych:


·-Wulkanizacja oraz blacharstwo i lakiernictwo – częstym wyborem wulkanizatorów oraz lakierników były podnośniki nożycowe niskiego podnoszenia z mobilnymi dostawkami.

·-Mechanika bieżąca – wybór padał głównie na podnośniki nożycowe wysokiego podnoszenia. Dotychczasowe , pracujące już warsztaty częściej wybierały podnośniki na posadzkowe, natomiast nowopowstające wybierały podnośniki do zabudowy, na równo z posadzką.





NASZA RADA: Gdy istnieje możliwość zaplanowania i wykonania nowej posadzki warto zastanowić się nad wyborem podnośnika nożycowego montowanego do posadzki. Jest on dużo wygodniejszy, odpowiednio zamontowany zajmuję mniej miejsca i jest zabudowany na równo z posadzką

Podsumowanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Podnośnik składa się z układów hydraulicznych, konstrukcji mechanicznej i podzespołów elektrycznych. Należy zwrócić szczególną uwagę na:
Posiadanie certyfikatu CE i dokumentów DTR – to warunki niezbędne by podnośnik mógł zostać zgłoszony do UDT.
Ilość siłowników – wybierajmy te podnośniki które posiadają co najmniej dwa siłowniki
Odbezpieczanie zapadek – wybierajmy te podnośniki które nie potrzebują sprężonego powietrza ani linek do odbezpieczania.
Konstrukcja – strzeżmy się podnośników o lekkiej konstrukcji. Podnośnik niskiego podnoszenia powinien ważyć minimum 300kg a podnośnik wysokiego podnoszenia powyżej 700kg.
Części zamienne - Szukajmy urządzeń z szeroką dostępnością części zamiennych

Na koniec ostatnia rada :

Unikajmy zakupu urządzeń używanych, bez gwarancji często wyeksploatowanych.


Comments


©2021 by Dlawarsztatu.com

bottom of page